Jak często zmieniać pampersy dorosłym?
3 min readOsoby, które straciły możliwość samodzielnego korzystania z toalety są zmuszone zacząć korzystać ze specjalnych pieluch stworzonych z myślą o dorosłych osobach. Tego rodzaju pampersy dostępne są w różnych modelach i rozmiarach, a więc można je dostosować do indywidualnych potrzeb pacjenta. Zadaniem opiekunki, starszego czy też chorego człowieka jest natomiast zmiana regularna pieluch. Jak często zmieniać pampersa, aby prawidłowo dbać o higienę seniora i zapewnić mu pełen komfort?
Zmiana pampersa- jakie produkty pomogą w codziennej higienie?
W codziennej pielęgnacji seniorów przydadzą się pewne artykuły higieniczne. Najważniejsze są oczywiście odpowiednio chłonne majtki albo pieluchomajtki. Muszą być dobrane w zależności od stopnia nietrzymania moczu czy kału. Odpowiednie pampersy zwiększają komfort życia, jak i pomagają w utrzymaniu aktywności osób starszych. Suche i czyste środowisko stref intymnych jest niezwykle ważne, aby nie doszło do powstania odleżyn i zakażeń, a skóra pozostała cały czas w nienagannej kondycji. Wysoce chłonną propozycją z wygodnym zapięciem są pieluchomajtki na rzepy DAILEE Slip Premium Maxi. Taki produkt można znaleźć na stronie https://chlonne24.pl. W ofercie sklepu znajdują się też wkładki dla kobiet i mężczyzn, jak i chłonne podkłady ochronne. Pieluchomajtki z wygodnym zapięciem na rzepy są sporym ułatwieniem w pracy opiekunki, która może sprawnie i szybko zmienić pieluchę.
Pieluchomajtki dzieli się ze względu ich chłonność, czyli ilość moczu jaką mogą przyswoić w ciągu 4 godzin na:
- kropelkowe (do 50 ml),
- lekkie (50-100 ml),
- średnie (100-200 ml),
- ciężkie (200-300 ml),
- bardzo ciężkie (powyżej 300 ml).
Istotną kwestią jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru pieluch. Nie mogą one zbytnio uciskać skóry i uwierać, co mogłoby doprowadzić do znacznego dyskomfortu, a nawet dolegliwości bólowych. Nie mogą być one też zbyt luźne, aby fekalia się z nich czasem nie wydostały i nie zabrudziły ubrania albo pościeli. Co ile zmieniać pieluchę? Jak często jest to potrzebne i zawsze po oddaniu kału. W ten sposób poprawia się komfort życia seniora i zmniejsza ryzyko podrażnień oraz maceracji skóry. W zabiegach pielęgnacyjnych przydadzą się też kosmetyki do mycia skóry. Pomocne są zwłaszcza chusteczki nasączane, którymi można szybko i sprawnie przemyć strefy intymne. Sprawdzą się one doskonale do codziennej pielęgnacji, jak i w podróży. Znajdują się w nich składniki kojące skórę, nawilżające i odżywiającą ją. W codziennej pielęgnacji przyda się też krem ochronny przeciwdziałający odparzeniom, odleżynom i stanom zapalnym. Z kosmetyków warto korzystać przy każdej zmianie pieluchy.
Ile razy dziennie zmienia się pampersa?
Nie ma jednaj konkretnej odpowiedzi odnośnie tego, co ile zmieniać pieluchę. Pampers powinien zostać zmieniony zawsze po oddaniu kału. Bakterie znajdujące się w nim są niebezpieczne, a ponadto odchody w pieluszce są niekomfortowe dla seniora. Nieprzyjemny zapach doprowadza do uczucia wstydu i skrępowania dla pacjenta. Pieluchy dostępne na rynku dla dorosłych bardzo dobrze chłoną wilgoć, a więc nie muszą być zmieniane po każdym oddaniu moczu. Wiele jednak zależy od danego chorego i ilości wydalanego przez niego moczu. Dobrze jeśli osoba chora jest w stanie sama określić, kiedy odczuwa potrzebę wymiany pieluchy. Jeśli nie jest to możliwe, jej opiekun musi sam stwierdzić, kiedy zmiana pampersa jest potrzebna. Pieluchy powinny być częściej zmieniane zwłaszcza latem, kiedy to wypija się znacznie większą ilość płynu, a co za tym idzie więcej oddaje się moczu. Oczywiście, zawsze warto częściej zmieniać pampersa niż zwlekać z tym przez dłuższy czas.