Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Czym jest kamica nerkowa? Objawy schorzenia

2 min read

kamica nerkowaO kamicy nerkowej mówimy wtedy, gdy w drogach moczowych występują nierozpuszczalne złogi (tzw. kamienie), które powstają przez wytrącania się nadmiaru substancji chemicznych w moczu. Schorzenie występuje u 5-7 procent całej światowej populacji.

Kamica nerkowa – grupy ryzyka

Jedną z przyczyn zachorowania na kamicę nerkową są predyspozycje genetyczne.  Co ciekawe, przedstawiciele rasy białej cierpią na kamicę niemal czterokrotnie częściej niż osoby rasy czarnej. Kamica nerkowa występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet, zaś szczyt zachorowań przypada na okres od 30 do 40 lat u mężczyzn i 50-65 lat u kobiet.

U prawie ¼ pacjentów kamień nerkowy jest na tyle duży, że nie ma fizycznej możliwości na jego samoistne wydalenie. W takiej sytuacji konieczna jest interwencja chirurgiczna – rozbicie kamienia bądź usunięcie podczas zabiegu. Aby uśmierzyć początkowy ból wywołany obecnością kamieni, możemy sięgnąć po delikatne leki przeciwbólowe.

Jak rozpoznać, że choruję na kamicę nerkową?

Kamica nerkowa, w zdecydowanej większości przypadków, przebiega absolutnie bezobjawowo. Drobne złogi, które tworzą się w nerkach, zostają wydalone wraz z moczem. Piasek nerkowy ma na tyle niewielkie rozmiary, że przejście przez moczowód nie powoduje żadnych dolegliwości.

O tym, że w naszych nerkach zalegają złogi dowiadujemy się najczęściej przez przypadek, np. w trakcie badań ogólnych.

Pierwsze objawy bólowe pojawiają się wtedy, kiedy kamień osiągnie większe rozmiary. W takim przypadku przejście przez moczowód może być bardzo bolesne i powodować tzw. kolkę nerkową.

Zobacz również ᐅ  Jak często zmieniać pampersy dorosłym?

Czym charakteryzuje się kolka nerkowa?

Kolka nerkowa daje specyficzne objawy, do których należą:

  • nagły i intensywny ból o charakterze stałym bądź nawracającym, który promieniuje aż do pachwiny,
  • krwiomocz (dochodzi do niego w przypadku uszkodzenia błony śluzowej dróg moczowych),
  • gorączka – podstawowy objaw zakażenia dróg moczowych,
  • nudności i wymioty.

Nawet jeżeli przetrwamy objawy bez pomocy lekarskiej, musimy liczyć się z tym, że prawdopodobieństwo nawrotu jest bardzo wysokie i zwiększa się wraz z upływem lat.

Zdarza się, że kamienie nerkowe są na tyle duże, że nie ma możliwości, aby chory wydalił je z organizmu samodzielnie. niektóre z nich są na tyle duże, że zajmują całą miedniczkę nerkową i uniemożliwiają właściwy odpływ moczu z nerki. W takiej sytuacji konieczne jest rozbicie kamienia przy pomocy specjalistycznych urządzeń lub wydobycie go z organizmu metodami inwazyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.