Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) – objawy

2 min read

Jest to choroba, z którą chory boryka się przez całe życie. Najczęściej do jej rozpoznania dochodzi u noworodków i dzieci (w wieku 5 – 6 lat).

Na to schorzenie cierpi w przybliżeniu 20% światowej populacji Europy i Stanów Zjednoczonych (nie ma reguły, jednak minimalnie częściej zapadają na nią dziewczynki). Wraz z upływem czasu objawy choroby są coraz mniej uciążliwe – nie można jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry. Co trzeba podkreślić: AZS nie jest chorobą zakaźną!

Objawy atopowego zapalenia skóry mogą przyjmować różne formy. Podstawowym objawem jest przesuszenie skóry. Czynniki, które je powodują to najczęściej stosowane mydło, kontakt z rozpuszczalnikami. W konsekwencji skóra pozbawiona zostaje ochronnej warstwy lipidowej, a to powoduje jej przesuszenie. Atopowe zapalenie skóry jest bardzo uciążliwą dolegliwością, której często towarzyszą inne objawy, takie jak:

Przewlekłe stany chorobowe

Często po okresie remisji objawów dochodzi do ich „powrotu”, niestety nie ma jeszcze na tą dolegliwość skutecznego lekarstwa.

Rogowacenie mieszkowe oraz powstanie tzw. „rybiej łuski”

Oba te objawy są ze sobą powiązane. Rogowacenie mieszkowe dotyczy ujść mieszków włosowych a powstawanie rybiej łuski rogowacenia pozostałej powierzchni skóry.

Świąd

Swędzenie powoduje rozdrapywanie skóry (także w  godzinach nocnych). Często kończy się to powstaniem w tych miejscach infekcji skórnych.

Skłonność do powracających zakażeń skóry

Jest bezpośrednio związana ze świądem i odruchem drapania się chorego.

Często dochodzi do mylnego kojarzenia atopowego zapalenie skóry (AZS) z innym schorzeniem, takim jak łuszczyca – podkreślam: są to inne jednostki chorobowe.

Zobacz również ᐅ  Terapia kortykosteroidami na atopowe zapalenie skóry

——-

Atopowe zapalenie skóry

Źródło:

http://antyalergiczny.pl/atopowe-zapalenie-skory-czemu-nasila-sie-zima/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.