Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Występujące objawy endometriozy

2 min read

Objawy endometriozy
Objawy endometriozy
Endometrioza to częste i przewlekłe schorzenie, które spotyka mniej więcej co siódmą kobietę znajdującą się w wieku rozrodczym. Wśród popularnych objawów wyróżnić można zaburzenia cyklu miesiączkowego, dolegliwości podczas współżycia seksualnego, a także bóle w okolicach miednicy mniejszej. Największe trudności dotyczące wykrycia wczesnych stanów chorobowych spowodowane są przede wszystkim zróżnicowanym i różnorodnym ich występowaniem w zależności od chorego. Ponadto endometrioza (jej objawy) często jest mylona przez osoby chore z innymi charakterystycznymi schorzeniami. Diagnoza w tej sytuacji jest mocno utrudniona, dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych symptomów choroby konieczne jest udanie się do ginekologa celem wykonania niezbędnych badań. Statystyki jednak pokazują, że schorzenie to jest wykrywane często w sposób zbyt późny. Opóźnienie to może wynosić nawet 8-10 lat.

Rozwój stanu zapalnego

Podczas endometriozy dochodzi do wystąpienia i rozwoju tkanki endometrialnej poza obszarem macicy, np. na jajowodach, jajnikach czy też innych strukturach znajdujących się w lokalizacji miednicy. Owa tkanka powoduje zmiany endometrioidalne, czemu towarzyszy z reguły stan zapalny, mogący prowadzić do zrostów w miednicy mniejszej. Podczas leczenia endometriozy stosowane są metody zachowawcze i chirurgiczne – terapia lecznicza zawiera leczenie przeciwbólowe, objawowe i hormonalne. Endometrioza to choroba zależna od estrogenów, dlatego przy kuracji hormonalnej ideą jest przede wszystkim ograniczenie ich stężenia w sposób optymalny.

Obszar niepokojących objawów

Sygnałem alarmującym dla każdej kobiety powinno być przede wszystkim bolesne miesiączkowanie, które według ginekologów powoduje wzrost ryzyka wystąpienia choroby nawet o 70 procent. To obraz wyraźnie wskazujący na to, że endometrioza jest ściśle związana z występowaniem tego typu dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym.

Zobacz również ᐅ  Schorzenia szyjki macicy - w jaki sposób można im zapobiegać?

Uwarunkowania genetyczne także mają prawdopodobnie wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na endometriozę. Jeżeli w rodzinie zdarzają lub zdarzały się zaburzenia cykli miesiączkowych, wówczas ryzyko zachorowania również wzrasta.

Kluczem do sukcesu w terapii leczniczej jest przede wszystkim wczesne rozpoznanie choroby, dlatego niezwykle istotna jest szybka reakcja w przypadku stwierdzenia pierwszych niepokojących objawów, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego, bóle i dolegliwości w okolicach podbrzusza, dyskomfort podczas współżycia, kłopoty z zajściem w ciążę, ciągłe uczucie zmęczenia, ogólne złe samopoczucie.

Przewlekłe stany zapalne w przypadku endometriozy pojawiają się podczas późnego jej rozpoznania lub też niepodjęcia jakichkolwiek działań leczniczych. Powstające w wyniku tego zrosty powodują zatykanie jajowodów, co powoduje zaburzenia w cyklu miesiączkowym oraz mocno ogranicza szanse na zajście w ciążę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.