Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Przepuklina – objawy, rodzaje i leczenie schorzenia

3 min read

przepuklina - rodzaje, objawy i leczenie
Przepuklina – rodzaje, objawy i leczenie
Wśród popularnych schorzeń i dolegliwości związanych z nieprawidłowym umiejscowieniem narządów jest przepuklina, której charakterystycznym objawem jest ich przemieszczanie poza jamę ciała. Owe narządy mogą się przemieszczać w całości lub też jedynie w części. Z łacińskiego hernia przepuklina rozpoznawana jest najczęściej przez miękka w dotyku pojawiająca się wypukłość umiejscowiona w okolicach pachwiny lub też brzucha bądź podbrzusza. Należy pamiętać, że nieleczona może dawać bardzo poważne powikłania, w tym także martwicę jelit spowodowaną nieprawidłowym ich ukrwieniem. Aspekt wizualny jest w tym wypadku najmniej istotny.

Przepuklina oraz jej rodzaje

przepuklina brzuszna – jest nieprawidłową wypukłością błony otrzewnej wraz z często spotykanymi pętlami samych jelit poza obszar anatomicznych granic jamy brzusznej. Przepuklina w tej części ciała może powstać na skutek nadmiernego kaszlu, oddawania moczu bądź też śmiania się, kiedy to pracują w sposób bardziej intensywny mięśnie brzucha. Podczas tych codziennych zachowań tworzy się charakterystyczna tłocznia brzuszna, przez co wzrasta ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Jeżeli ściany brzucha w niektórych miejscach są osłabione, wówczas ich powłoki zostają przerwane tworząc przepuklinę brzuszną.

przepuklina udowa – jest najrzadziej spotykanym rodzajem przepukliny stanowiąc statystycznie 1 na 25 przypadków tego schorzenia. Zdecydowanie częściej stwierdza się ją u kobiet, natomiast nie daje ona z reguły oznak bólowych.

przepuklina pachwinowa – w porównaniu z przepukliną udową jest schorzeniem zdecydowanie częściej spotykanym u mężczyzn. Może mieć ona charakter jedno- albo dwustronny. Możliwe są przypadki występowania jednocześnie przepukliny prostej oraz skośnej. Odmiana w postaci przepukliny pachwinowej prostej jest schorzeniem nabytym, występującym rzadziej niż przepuklina pachwinowa skośna. Z kolei ta może mieć charakter wrodzony lub też nabyty, natomiast worek przepuklinowy w tym przypadku może przez kanał pachwinowy aż do moszny przy zaawansowanych stadiach choroby.

Zobacz również ᐅ  Żylaki po ciąży - jak je usunąć i przeciwdziałać powstawaniu nowych?

W przypadku przepukliny pachwinowej charakterystycznymi objawami są ból promieniujący do pachwiny podczas kaszlenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, stania w jednej pozycji przez dłuższy czas. Ponadto występować może także guzek w mosznie lub pachwinie bądź nad jego więzadłem. Osoba cierpiąca na to schorzenie odczuwa dolegliwości bólowe przy ucisku newralgicznego miejsca, charakterystyczne jest także uczucie pieczenia oraz pociągania podczas przemieszczania się worka przepuklinowego.

Kto choruje na przepuklinę?

Na przepuklinę uskarżają się przede wszystkim osoby zmagające się z otyłością, wykonujące ciężką pracę fizyczną, kobiety w ciąży oraz narażone na dźwiganie ciężkich przedmiotów. Mężczyźni z przerostem prostaty, osoby cierpiące na zaparcia oraz choroby oskrzelowe także stanowią podwyższoną grupę ryzyka. Zdarzają się także przypadki, że przepuklina rozwija się pod blizną operacyjną – znacznie mniej wytrzymałą od zdrowej tkanki. Na przepuklinę choruje zdecydowanie więcej mężczyzn w porównaniu z kobietami.

Leczenie operacyjne przepukliny

Terapia lecznicza w przypadku zdiagnozowania przepukliny polega na interwencji chirurgicznej. Przy obecnych metodach oraz sprzęcie znacznie skrócony został okres rekonwalescencji, a coraz popularniejsze są zabiegi przy wykorzystaniu metod bezszwowych używając specjalistyczne siatki propylenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.