Opieka geriatryczna i jakość życia seniorów
3 min readStarość jest naturalną koleją rzeczy, jest nieunikniona i co szczególnie ważne – powinna i może być godna. Oczywiście tzw. jesień naszego życia może wyglądać bardzo różnie, ma pewne etapy, swoje blaski i cienie. Dlatego też dziedzina medycyny, jaką jest geriatria ma dziś charakter interdyscyplinarny. Z definicji wynika, że zajmuje się dolegliwościami i schorzeniami wieku podeszłego. Nie jest to jednak podejście stricte internistyczne, ponieważ czerpie z doświadczeń psychiatrii, medycyny rodzinnej, neurologii oraz wielu innych specjalizacji. Kompleksowe podejście do potrzeb osób w wieku podeszłym to nie tylko medyczna opieka geriatryczna, ale także organizowanie odpowiednich form aktywności i życia społecznego osób starszych.
Warto korzystać z opieki geriatry
Opieka geriatryczna dotyczy osób w wieku podeszłym. Jest to jednak dość szerokie pojęcie, a potrzeby w tym zakresie są bardzo indywidualne. Według WHO umowną granicę starości stanowi 60 rok życia. Po ukończeniu 60 lat nabywa się prawo do skorzystania z opieki geriatrycznej.
Spektrum działań związanych z opieką geriatryczną
Pod pojęciem opieki geriatrycznej mieści się wiele form pracy z pacjentami w podeszłym wieku. Mamy tu bowiem do czynienia z bardzo szerokim wachlarzem potrzeb, począwszy od osób, które wymagają jedynie badań profilaktycznych, systematycznych wizyt w poradni. W tym kontekście opieka geriatryczna to wiele ważnych badań, np. ocena sprawności funkcjonalnej, ryzyka upadków, odżywienia, kruchości kości. To również badania w kierunku depresji czy konieczności konsultacji specjalistycznych. W szerokim spektrum opieki geriatrycznej mieści się też doraźna pomoc dla osób, które chwilowo mają problem ze zdrowiem, sprawnością, a także opieka nad osobami z przewlekłymi schorzeniami, demencją, otępieniem, chorobą Alzheimera czy Parkinsona, a także nad niepełnosprawnymi seniorami. Może być to opieka i pomoc udzielana w domu pacjenta lub w specjalnych ośrodkach opiekuńczo – leczniczych.
Poprawa jakości życia seniorów
Prawidłowo zorganizowana opieka geriatryczna to oczywiście poprawa jakości i długości życia wielu pacjentów w podeszłym wieku. Niezwykle wymowne są również statystyki, które podają, że wyspecjalizowana, profesjonalna opieka geriatryczna to o 22% mniejsze ryzyko śmierci, o ponad 45% większe szanse na pobyt we własnym domu, mniejsze o 12% ryzyko ponownej hospitalizacji oraz znaczna (o ponad 70%) poprawa stanu funkcjonalnego.