Od otyłości po schorzenia neurologiczne. Przyczyny bezdechu sennego
2 min readPrzyczyny bezdechu sennego mogą być bardzo różne – od otyłości i spożywania alkoholu przed snem, po choroby związane z niewydolnością serca i układu nerwowego. Z czego może wynikać bezdech senny? Dlaczego można go pomylić z innymi schorzeniami, takimi jak nerwica?
Poranny ból głowy, uczucie zmęczenia w ciągu dnia, nasilona senność podczas dnia, trudności z koncentracją, a także głośne, nieregularne chrapanie, nagłe wybudzanie się i potrzeba oddawania moczu w nocy – to tylko niektóre objawy bezdechu sennego. Jakie jest jego podłoże?
Zespół bezdechu nocnego ma różne przyczyny
Bezdech senny może mieć różne przyczyny w zależności od jego rodzaju. Specjaliści dzielą bezdech na trzy rodzaje: obturacyjny, centralny i mieszany.
Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest najczęściej występującym i dotyczy blisko 99 proc. przypadków bezdechu. Spowodowany jest zablokowaniem dróg oddechowych przez tkankę miękką, która zapada się podczas snu uniemożliwiając swobodne oddychanie.
Przyczyną OBS mogą być m.in. zbyt wiotkie mięśnie podniebienia, polipy, skrzywiona przegroda nosowa, nieprawidłowa budowa żuchwy czy przerośnięta po infekcjach tkanka. Dodatkowo na jego wystąpienie wpływa także otyłość, picie alkoholu, palenie papierosów, objadanie się przed snem oraz specyficzna budowa szyi – krótka, gruba szyja sprzyja zapadnięciu na OBS.
Innym rodzajem bezdechu – o zupełnie innym podłożu – jest centralny bezdech senny. W tym przypadku dochodzi do całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe wskutek przerwy w dopływie impulsów nerwowych z mózgu do mięśni oddechowych. Bezdech centralny może być konsekwencją chorób związanych z niewydolnością serca lub chorób układu nerwowego.
Bezdech mieszany powstaje zarówno wskutek neuronalnych zaburzeń układu oddechowego, jak i w wyniku wiotczenia mięśni gardła.
Nerwica a bezdech senny
Osoby cierpiące na bezdech senny często wybudzają się w nocy, śpią niespokojnie, nieraz mają problemy z zaśnięciem po przebudzeniu z powodu lęku. Niektóre objawy można łatwo pomylić z objawami nerwicy, podczas której chory także cierpi na niespokojny sen, a po przebudzeniu się nie może ponownie zasnąć. Z tego względu niezbędne jest postawienie właściwej diagnozy.
Gdy spojrzymy na obturacyjny bezdech senny, przyczyny – jak łatwo zauważyć – są zupełnie inne niż w przypadku centralnego bezdechu sennego – który ma podłoże neurologiczne – lub w przypadku nerwicy o podłożu psychicznym. Właściwa diagnoza jest więc niezwykle istotna, ponieważ to od niej uzależnione jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zobacz na w jaki sposób diagnozować bezdech senny na stronie producenta Philips Healthcare philips.pl/healthcare/bezdech/czy-mam-bezdech/diagnoza-bezdechu.