Objawy i rodzaje zapalenia płuc
2 min readZe względu na konieczność różnicowania zapalenia płuc pod kątem infekcji istotna jest diagnoza lekarza prowadzącego. W przypadku infekcji bakteryjnej stosuje się antybiotyki, które natomiast są nieskuteczne przy wirusowym zapaleniu płuc. Podobieństwo objawów powoduje, że często choroba ta jest mylona czy też utożsamiana z takimi pospolitymi schorzeniami jak grypa lub też zwykłe przeziębienie. Podobnie jak przy zapaleniu płuc, często w takich przypadkach osobie chorej towarzyszą:
- dreszcze i nadmierne wydzielanie potu,
- kaszel suchy, bóle stawów oraz mięśni,
- gorączka, która w niektórych przypadkach przekracza nawet 40 stopni,
- osłabienie organizmu oraz charakterystyczne duszności, szczególnie dokuczliwe w godzinach wieczornych i nocnych.
Bakteryjne i wirusowe zapalenie płuc
Jeżeli u chorego występują powyższe objawy wraz z uciążliwym kłuciem w klatce piersiowej, może to świadczyć o bakteryjnym zapaleniu płuc powodowanym przez infekcje bakteryjne powodowane najczęściej przez dwoinki zapalenia płuc Streptococcus pneumoniae, gronkowca złocistego Staphylococcus aureus oraz przez gram-ujemną pałeczkę bakterii Haemophilus influenzae. Przy bardziej zaawansowanym schorzeniu może dojść nawet do krwioplucia w przypadku chorego. Występuje w mniej więcej 70% przypadków zachorowania pozaszpitalnego.
Wirusowe zapalenie grypy z reguły przybiera postać dwuetapową, gdzie w pierwszej fazie następuje podwyższona temperatura ciała u chorego, ogólne złe samopoczucie i osłabienie organizmu, bóle stawów oraz mięśni. Faza druga rozwoju choroby to natomiast pogorszenie stanu zdrowia pacjenta, pojawiający się uporczywy suchy kaszel oraz charakterystyczne duszności w samej klatce piersiowej. Wirusowe zapalenie płuc stwierdza się w około 5-20% przypadków, a najczęściej na to schorzenie zapadają osoby w okresie jesieni oraz zimy.
Inne rodzaje zapalenia płuc
Rzadziej spotyka się natomiast mykoplazmatyczne zapalenie płuc powodowane przez pneumokoki Mycoplasma pneumonice. Postać tej choroby ma znacznie łagodniejsze objawy niż w przypadku bakteryjnego czy wirusowego zapalenia płuc. Objawami tej choroby jest nieco podwyższona temperatura ciał, osłabienie organizmu i suchy kaszel. Także w jej przypadku istotna jest odpowiednia diagnoza, gdyż często mykoplazmatyczne zapalenie płuc jest mylnie kwalifikowana jako przewlekła grypa. Choroba może trwać nawet przez kilka tygodni i stanowi częstą przypadłość u osób żyjących w dużych skupiskach.
W przypadku zapalenia płuc rozróżnia się atypowe zapalenie płuc, gdzie przyczyną infekcji są drobnoustroje Chlamydia pneumoniae, Mycoplasma pneumonie oraz Legionella pneumophila. Spotyka się także grzybicze, alergiczne oraz chemiczne zapalenie płuc. Na podstawie stwierdzenia miejsca stanu zapalnego wyróżnia się zapalenie płatowe, odoskrzelowe i segmentalne.