Niewydolność serca – charakterystyka i objawy
2 min readCo roku zwiększa się liczba osób cierpiących na niewydolność serca. Szacuje się, że w Polsce grupa ta wynosi około 700 tysięcy osób. Szczególnie problem niewydolności dotyczy krajów uprzemysłowionych, gdzie na to schorzenie cierpi mniej więcej 2-3 procent populacji ziemskiej. Niewydolność serca to choroba charakterystyczna dla osób w przedziale wiekowym 70-80 lat – około 10-20 procent osób. W samej Europie liczbę chorych szacuje się na 15 milionów. Ze względu na dużą śmiertelność oraz niezbyt pozytywne rokowania niewydolność serca jest bardziej niebezpieczna od wielu nowotworów takich jak rak prostaty czy też rak piersi.
Przyczyny niewydolności serca
Niewydolność serca to choroba o dużym stopniu złożenia, gdzie następuje zaburzenie zdolności serca do samego pompowania krwi, co powoduje brak odpowiedniej regulacji i dostarczania optymalnych dawek dostosowanych na potrzeby organizmu.
Przyczynami uszkodzenia mięśnia sercowego o charakterze strukturalnym lub czynnościowym mogą być:
- choroba wieńcowa,
- migotanie przedsionków,
- uszkodzenie zastawek,
- nadciśnienie tętnicze,
- zakażenie mięśnia sercowego lub zakażenie zastawek,
- schorzenia mięśnia sercowego, czyli kardiomopatię,
- wady serca o podłożu wrodzonym.
Objawy niewydolności oraz diagnostyka
Niewydolność serca objawia się zmęczeniem ogólnym stanem chorobowym, zatrzymaniem płynów w organizmie oraz dusznościami. Problemów nastręcza również aktywność fizyczna (złe samopoczucie objawiające się nietolerancją), zmniejszony apetyt i ciągłe uczucie pełności, zawroty głowy, częste zaparcia, zwiększone oddawanie moczu zwłaszcza w okresie nocnym. Często pojawiają się także obrzęki kończyn oraz utrata masy ciała. Podczas spoczynku mogą pojawić się problemy ze swobodnym oddychaniem.
Ważne jest precyzyjne zbadanie osoby chorej na niewydolność serca, które pozwala na ustalenie podłoża schorzenia. Szczegółowy wywiad chorobowy lekarza i serie badań w postaci EKG i RTG klatki piersiowej, ECHO serca, morfologii krwi i stężenia BNP (peptydu natriuretycznego) są najczęściej przeprowadzanymi krokami podejmowanymi przez specjalistę. Niekiedy w uzasadnionych przypadkach stosuje się kolejne badania celem określenia podłoża choroby.
Dbaj o siebie na co dzień
Codzienna profilaktyka w postaci aktywności fizycznej, doboru odpowiedniej diety i zdrowego stylu życia zmniejsza ryzyko zachorowania. Przy wczesnym wykryciu niewydolności serca odpowiednio dobrana terapia lecznicza oraz rehabilitacja pozwalają na normalne funkcjonowanie oczywiście w granicach rozsądku. Szczegółową diagnostykę można uzyskać dzięki specjalistycznym programom, które przyczyniają się do znacznego zminimalizowania ewentualnych stwierdzonych objawów choroby.
ODŻYWIANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****
1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.
2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.
3. Puenta to tabele:
IŻ PRODUKTU.
P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.
4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.