Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Najczęstsze urazy po wypadku samochodowym

2 min read

urazy spowodowane wypadkami samochodowymiUrazy kręgosłupa szyjnego i głowy to najczęstsze skutki wypadków komunikacyjnych. Poważne kolizje samochodowe mogą doprowadzić to wstrząsu, a nawet krwiaka mózgu, które często zagrażają życiu poszkodowanego. Niebezpieczne urazy to również silne stłuczenia klatki piersiowej, w wyniku których dochodzi do złamań żeber, mostka, obojczyka, niewydolności oddechowej oraz krwotoku wewnętrznego.

Urazy kręgosłupa po wypadku samochodowym

Jednym z najczęstszych urazów po wypadku samochodowym są uszkodzenia kręgosłupa szyjnego typu „smagnięcie biczem”. Dochodzi do nich na skutek gwałtownego odgięcia szyi do tyłu i natychmiastowego zgięcia jej do przodu. Do usztywniania odcinka szyjnego kręgosłupa służą specjalne kołnierze ortopedyczne, np. kołnierz Schantza. Uszkodzenia mięśni, krążków międzykręgowych, nerwów lub ścięgien okolicy szyi objawiają się silnym bólem karku, zawrotami i bólami głowy, a czasem też nudnościami i wymiotami.

Urazy po wypadkach komunikacyjnych – uszkodzenia klatki piersiowej

Poważne uszkodzenia klatki piersiowej w wypadku samochodowym mogą stanowić zagrożenie dla życia. Najgroźniejsze skutki silnego uderzenie w obrębie torsu to: krwotok wewnętrzny, silne stłuczenie płuc powodujące niewydolność oddechową lub uszkodzenie ośrodkowego układu oddechowego. Następstwem urazu klatki piersiowej mogą być złamania mostka, obojczyka oraz łopatki. Objawem złamanego żebra są trudności z oddychaniem, ból, trudności z poruszaniem się oraz wyczuwalne pod skórą odłamki kości. Silny uraz może spowodować zespół Parthesa, który objawia się wybroczynami na śluzówkach i wylewami wewątrzgałkowymi, które mogą prowadzić do groźnych wylewów do mózgu.

Zobacz również ᐅ  Badania słuchu u dzieci i dorosłych

Obrażenia głowy po wypadku – wstrząśnienie mózgu, krwiak mózgu

Silne uderzenie w głowę może spowodować wstrząs mózgu i chwilową utratę przytomności. Objawy wstrząśnienia mózgu to: ból głowy, mdłości, nieostre widzenie oraz zaburzenia pamięci dotyczące chwil przed wypadkiem i tuż po. Krwawienie wewnątrz czaszki lub jej pęknięcie przyczynia się do zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Powoduje to ucisk mózgu, czyli zespół ciasnoty wewnątrzczaszkowej, którego objawem są silne drgawki kończyn i głowy, a nawet ich niedowład. Zagrożeniem życia dla osoby po wypadku jest krwiak wewnątrzczaszkowy, w wyniku którego następuje utrata świadomości, wzrost ciśnienia tętniczego i silne bóle głowy powodujące wymioty. W przypadku urazów głowy wykonuje się najczęściej tomografię komputerową oraz prześwietlenie rentgenowskie.

Zobacz także: Akcesoria do komfortowego i zdrowego snu.

Inne w dziale

badanie słuchu u dzieci 3 min read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powinno również zainteresować

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.