Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?

3 min read

Powszechnie mówi się, że najważniejsze jest zdrowie. Niestety, najczęściej przekonujemy się o tym dopiero wtedy, jeśli ulegniemy jakiemuś wypadkowi lub zachorujemy. Kiedy stan zdrowia gwałtownie się pogarsza, dalibyśmy wówczas wiele, aby móc cofnąć czas. Nic takiego niestety nie może mieć miejsca, dlatego warto dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo na co dzień. Co, jeśli jednak będziemy brać udział w wypadku i ulegniemy w nim poważnemu urazowi? Tak poważnemu, że nie będziemy w stanie poruszać się o własnych siłach? W takich sytuacjach warto rozpocząć procedurę, w której otrzymamy orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Co to takiego? Co takie orzeczenie może nam dać i w jaki sposób można je zdobyć?


Kto może otrzymać orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności wyrażonej jednym z kilku dostępnych stopni przysługuje wyłącznie osobom powyżej 16 roku życia. Takie orzeczenie wydaje komisja lekarska, składająca się z lekarzy orzeczników o różnych specjalizacjach. Po wnikliwej analizie każdego przypadku włącznie z dokumentacją medyczną wydaje ona orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Dostępne stopnie to lekki, umiarkowany i znaczny. Ten ostatni oznacza, że osoba, która go otrzymała, nie nadaje się do samotnej egzystencji i potrzebuje pomocy w podstawowych czynnościach codziennych. Znaczny stopień niepełnosprawności jednak pozwala uzyskać dodatkowe korzyści. Mają one na celu ułatwić życie i choć w niewielkim stopniu rekompensować utratę zdrowia.

Zobacz również ᐅ  Alternatywne metody leczenia uzależnień: medytacja, joga i terapie artystyczne jako uzupełnienie terapii

Co gwarantuje orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym?

Wiele osób zastanawia się, czy są logiczne powody do tego, by wstępować na ścieżkę pozwalającą uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności? Naszym zdaniem jak najbardziej tak. Przede wszystkim posiadanie takiego orzeczenia może ułatwić uzyskanie pracy. Wiele firm na terenie całego kraju bierze udział w programach polegających na zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pracodawcy ci mogą otrzymywać różnego rodzaju dofinansowania i granty służące tworzenia takich miejsc pracy. Innym powodem może być pokrycie kosztów rehabilitacji zawodowej, a także opłacenie kosztów długotrwałej opieki, zniżki na przejazdy komunikacją publiczną oraz wiele innych. Pełny zakres informacji na temat tego, z czym wiąże się uzyskanie znacznego stopnia niepełnosprawności, znajdziesz na ww. stronie. Warto tu jeszcze dodać, że taka osoba zyskuje dodatkowe ulgi podatkowe.


W jaki sposób działa komisja do spraw orzekania o niepełnosprawności?

Jeśli należysz do osób, które chcą się dowiedzieć jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności, wszystkie związane z tym informacje znajdziesz pod umieszczonym powyżej linkiem. Komisja lekarska do spraw orzekania o niepełnosprawności działa na podstawie dokumentów, które sam jej dostarczysz. Dla uzyskania jak najwyższych świadczeń opieki zdrowotnej powinieneś posiadać kompletną i obszerną dokumentację medyczną, podpartą licznymi badaniami, wynikami, rehabilitacjami i innymi dowodami, pozwalającymi na orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy.

Jeśli takie orzeczenie uda ci się uzyskać, oznacza to, że zostanie ci przyznana odpowiedniej wysokości renta, a być może również inne świadczenia opiekuńcze i społeczne. Ile trwa przejście całej ścieżki koniecznej do uzyskania takiego orzeczenia? To zależy od konkretnego przypadku i tempa, w którym będziesz kompletował dokumenty. Aby nieco przyspieszyć cały ten proces, możesz skorzystać z firm zajmujących się na co dzień uzyskiwaniem odszkodowań i reprezentujących poszkodowanych przed urzędami i komisjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.