Jak powstaje zapalenie gardła?
2 min readZapalenie gardła najczęściej wiąże się z infekcją górnych dróg oddechowych o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, jednak nie jest to regułą. Zapaleniu sprzyjają również inne czynniki, takie jak ciepłe i suche powietrze, dym papierosowy lub refluks. Dowiedz się jak powstaje zapalenie gardła, a także jak je leczyć. Więcej informacji na ten temat znajdziesz również na stronie Glimbax.pl.
Wirusowe zapalenie gardła
Wirusy przeziębienia i grypy atakują między innymi górne drogi oddechowe, w tym także gardło. Ostry stan zapalny obejmuje wówczas błony śluzowe i tkankę limfatyczną. W początkowej fazie infekcji pojawia się drażniący suchy kaszel, który jeszcze bardziej pogłębia podrażnienie. Migdałki i błony śluzowe stają się wówczas silnie zaczerwienione a na ich powierzchni można dostrzec również drobne pęcherzyki. Silnym i dokuczliwym objawem jest przede wszystkim ból gardła.
Bakteryjne zapalenie gardła
W przypadku zapalenia o charakterze bakteryjnym ból również występuje, choć zazwyczaj nie jest aż tak silny. Zainfekowane obszary nabierają bardziej malinowego odcienia, a na ich powierzchni bardzo często pojawia się biały nalot. Również przez bakterie, w tym przypadku paciorkowce, wywoływana jest angina, która dodatkowo objawia się powiększeniem węzłów chłonnych, silny ból utrudnia przełykanie. Infekcji, towarzyszą również gorączka i dreszcze.
Przewlekłe zapalenie gardła
Jeśli gardło pozostaje zaczerwienione przez dłuższy czas, występuje stałe uczucie drapania i męczący suchy kaszel, ale nie pojawiają się żadne symptomy infekcji, prawdopodobnie jest to przewlekłe zapalenie gardła. Na tę przypadłość szczególnie są narażeni palacze, a także osoby często przebywające w zadymionych i suchych pomieszczeniach
Dowiedz się więcej na Glimbax.pl
Zarówno w przypadku infekcji bakteryjnych i wirusowych, jak i w zapaleniu o charakterze przewlekłym, warto zadbać o ulgę dla gardła i walkę z objawami. Na stronie Glimbax.pl zaprezentowano skuteczne metody płukania jamy ustnej.