Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Jak leczyć białkomocz? Gdzie pacjent powinien szukać pomocy?

3 min read

Oddajesz do analizy próbkę moczu, otrzymujesz wyniki, a w opisie pojawia się informacja o stwierdzeniu białkomoczu. Co to w ogóle oznacza? Co należy z tym zrobić? Czy białkomocz należy leczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym tekście.

Co to jest białkomocz?

Popularnie tym terminem określa się obecność białka w moczu. Istotna jest jednak nie sama jego obecność –fizjologicznie każdy człowiek je wydala – ale jego ilość. W literaturze spotyka się wiele definicji białkomoczu. Najczęściej górną wartością prawidłową jest 150 mg białka wydalanego z moczem przez osoby dorosłe oraz 250 mg w przypadku dzieci i nastolatków (okres dojrzewania). Białkomocz sam w sobie nie jest chorobą, może natomiast świadczyć o różnego typu nieprawidłowościach w organizmie.

Przyczyny białkomoczu i jego leczenie

Lista przyczyn białkomoczu jest stosunkowo obszerna, a wiele z nich wynika z rozmaitych chorób i dysfunkcji nerek. Białko w moczu pojawia się w przypadku pierwotnych i wtórnych glomerulopatii, chorób cewkowo-śródmiąższowych nerek, hemoglobinurii, mioglobinurii, nefropatii szpiczakowej, enzymurii, chorób zapalnych i nowotworowych dróg moczowych, chorobie Fabry’ego, zespole Alporta czy sarkoidozie.

W związku z tym, że białkomocz jest symptomem, konieczne jest ustalenie przyczyn jego wystąpienia. W tym celu wykorzystuje się wywiad i badanie przedmiotowe, a także szereg badań, które mogą obejmować wykonanie badania USG nerek, morfologii krwi, pomiaru stężeń wapnia, fosforanów, białka całkowitego i wiele innych. Tym samym, aby problem białkomoczu został rozwiązany, niezbędne jest zdiagnozowanie choroby podstawowej.

Zobacz również ᐅ  Kamica wapniowa

Gdzie szukać pomocy?

W pierwszej kolejności warto skontaktować się z lekarzem rodzinnym, który przeprowadzi dokładny wywiad zdrowotny i w razie potrzeby zaleci badania dodatkowe czy kontakt ze specjalistą, np. nefrologiem.

Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy próbka moczu została odpowiednio pobrana, warto jest powtórzyć to badanie. Mocz oddawany do analizy powinien pochodzić ze środkowego strumienia moczu, a przed jego oddaniem należy umyć okolicę ujścia cewki moczowej. Co ważne: przyczyną białkomoczu może być intensywna aktywność fizyczna, dlatego dzień przed należy unikać forsownych ćwiczeń, aby nie zafałszować wyników.

Białkomocz w przebiegu chorób rzadkich

Również chorobom rzadkim, takim jak wspomniany wcześniej w tekście zespół Fabry’ego czy zespół Aporta, może towarzyszyć białkomocz. Jest to jednak objaw dość niespecyficzny, co powoduje, że diagnostyka zwykle nie jest prosta. Wiele chorób rzadkich manifestuje się wielonarządowo, przez co chorujący przez lata mogą odwiedzać przeróżne gabinety lekarskie w poszukiwaniu właściwej diagnozy.

Fundacja Saventic specjalizuje się w tematyce chorób rzadkich, ułatwiając dostęp do diagnostyki wszystkim osobom, które chcą z niej skorzystać. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie, a także przesłać dane medyczne, które zostaną przeanalizowane przez algorytmy oraz fundacyjnych specjalistów. Pomoc jest w pełni bezpłatna, a o jej szczegółach można poczytać na stronie internetowej https://www.fundacjasaventic.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powinno również zainteresować

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.