Diagnostyka w przypadku bólu głowy
2 min readW przypadku bólu głowy większość z nas sięga po środki przeciwbólowe. Zazwyczaj ból głowy nie zagraża naszemu zdrowiu, jest to najczęstsza dolegliwość, która dokucza człowiekowi, ale czasami zdarza się, że środki przeciwbólowe nie pomagają, a ból głowy się nasila. Wówczas należy udać się do lekarza, gdyż silne bóle głowy mogą być objawem poważnej choroby. Aby dokładnie zdiagnozować chorobę lekarz zazwyczaj zleca wykonanie szczegółowych badań.
Na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem oraz na podstawie badania przedmiotowego lekarz może ustalić przyczynę bólu, może skierować na badanie neurologiczne lub zlecić wykonanie morfologii i badań biochemicznych krwi. Czasami potrzebna jest też konsultacja laryngologiczna lub okulistyczna, a nawet psychiatryczna.
Czasami trzeba poszerzyć diagnostykę o dodatkowe badania – badania obrazowe (tomografia komputerowa głowy lub rezonans magnetyczny głowy). Czasami wykonuje się też badanie płynu mózgowo-rdzeniowego lub EFG (badanie elektroencefalograficzne).
Rezonans magnetyczny głowy
Jednym z tych badań jest rezonans magnetyczny głowy. Jest to bardzo dokładne i precyzyjne badanie pomocne w diagnozowaniu zmian chorobowych mózgowia i przysadki mózgowej. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można zbadać tkankę mózgową, wewnątrzczaszkowe odcinki nerwów czaszkowych, struktury tylnej jamy czaszki.
Rezonans magnetyczny głowy daje bardzo dokładny, wielopłaszczyznowy obraz. Badanie rezonansem magnetycznym często wykonuje się wówczas, gdy wcześniejsze badania, np. tomografia komputerowa nie pozwoliły postawić właściwej diagnozy, nie pozwoliły znaleźć przyczyn dolegliwości.
Podczas tego badania pacjent leży nieruchomo na stole, na plecach, głowa pacjenta jest skierowana w stronę otworu tunela komory, do której pacjent zostaje wprowadzony. Personel medyczny wykonujący badanie przez cały czas kontaktuje się z pacjentem za pomocą kamery i mikrofonu.
Podczas badania pacjent nie może się ruszać, inaczej wynik badania może być zafałszowany i badanie trzeba będzie powtórzyć. Czasami wykonuje się rezonans magnetyczny angio głowy. Jest to odmiana klasycznego rezonansu magnetycznego dająca dokładniejszy obraz. Tę formę rezonansu stosuje się, gdy lekarz podejrzewa, że bóle głowy spowodowane są tętniakiem naczyń wewnątrzczaszkowych lub malforacjami naczyniowymi.
Gdzie wykonać badania?
Warto poradzić się lekarza kierującego na badania. W każdym większym mieście znajduje się wiele placówek, gdzie można wykonać tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz inne badania. Jedną z placówek, gdzie można wykonać rezonans magnetyczny jest multimed.pl w Warszawie. Można tam wykonać rezonans magnetyczny głowy, rezonans magnetyczny angio głowy, przysadki mózgowej, oczodołów, zatok, twarzoczaszki.
Listę pracowni rezonansu magnetycznego w multimed.pl można znaleźć na stronie www tej placówki. Każdy pacjent może wybrać sobie najdogodniejszą lokalizację.