Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Czynniki wpływające na wystąpienie udaru mózgu

2 min read

Czynniki wpływające na udar mózgu
Czynniki wpływające na udar mózgu
Zwiększenie niebezpieczeństwa wystąpienia udaru mózgu uzależnione jest w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych pacjenta oraz wieku. Według badań naukowców ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej mózgu rośnie dwukrotnie co kolejne dziesięć lat życia. Wiek pacjenta stanowi tak zwany czynnik niemodyfikowany, natomiast w przypadku dziedziczenia mówimy o czynniku genetycznym.

Wpływ czynników modyfikowanych na wystąpienie udaru

Stosowanie odpowiedniej codziennej profilaktyki może przyczynić się do znacznego zredukowania lub też całkowitej eliminacji czynników modyfikowanych. Jest to szczególnie istotne w udarach mózgu, których przyczyną jest nadciśnienie tętnicze będące najczęstszą przyczyną uszkodzenia naczyń mózgowych, co z kolei prowadzi w konsekwencji do wylewu. Zawały serca, cukrzyca oraz choroby niedokrwienne serca także wpływają na zwiększenie ryzyka udaru.

Czynniki modyfikowane to również aktywność fizyczna, aktualna dieta i ewentualne nałogi, które sprzyjają rozwojowi chorób układu krwionośnego. Nadmierna otyłość oraz spożywanie dużych ilości alkoholu, a także brak ruchu i palenie papierosów znacząco podnoszą ryzyko późniejszego wystąpienia udaru.

Młodzi a osoby starsze

Coraz częściej udar mózgu stwierdza się u osób młodych, które zaniedbują odpowiednią profilaktykę oraz cechują się wadami wrodzonymi serca, do których należą zaburzenie krzepnięcia i rozwarstwienie tętnic. Szczególnie niepokojącymi objawami są uderzenia gorąca, nagłe skurcze po pracy fizycznej oraz migotanie przedsionków, w przypadku których należy bezwzględnie udać się do lekarza specjalisty celem postawienia odpowiedniej diagnozy i zastosowania leczenia farmakologicznego. Wpływ na zwiększenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu ma także zażywanie substancji o działaniu psychoaktywnym.

Zobacz również ᐅ  Źródła wiedzy medycznej – skąd czerpać informacje?

U osób starszych obserwuje się udary mózgu spowodowane najczęściej zmianami miażdżycowymi w naczyniach tętniczych, dlatego wczesne wykrycie blaszki miażdżycowej pozwala na znaczną poprawę rokowań. Zwężenie prowadzące do niedrożności tętnic to przyczyna także innych schorzeń takich jak zawał mięśnia sercowego. Skutki wystąpienia udaru u osób starszych są znacznie poważniejsze niż u osób chorych, dlatego w ich przypadku szczególnie ważna jest szybkie udzielenie pomocy oraz hospitalizacja.

Statystycznie odnotowuje się zdecydowanie więcej zachorowań na udar mózgu u mężczyzn (rozpatrywana grupa młodych ludzi), natomiast w późniejszych okresach proporcje są porównywalne dla obu płci. Osoby cierpiące na chorobę niedokrwienną serca, migotanie przedsionków czy też nadciśnienie tętnicze są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.