Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Badania słuchu u dzieci i dorosłych

3 min read

badanie słuchu u dzieciSłuch to bardzo ważny zmysł, dzięki któremu możemy odbierać dźwiękową warstwę rzeczywistości, w której żyjemy. Poddając się regularnym badaniom słuchu, mamy szansę na zachowanie naturalnej zdolności słyszenia przez długie lata.

Niedosłuch to jedna z najczęstszych niepełnosprawności. Na całym świecie z problemem tym zmaga się ok. 300 mln ludzi. Według statystyk 3 dzieci na 1000 rodzi się z wrodzonymi wadami słuchu. Obecnie łatwo jest rehabilitować słuch za pomocą zaawansowanych technologicznie aparatów słuchowych, zapewniających największą jakość dźwięku – urządzenia nowej generacji, uznanych producentów oferują poradnie certyfikowane przez ŚwiatSłuchu24.pl, które można znaleźć w każdym zakątku Polski – więcej o bezpłatnych badaniach słuchu znajdziecie pod linkiem: http://www.swiatsluchu24.pl/badania-sluchu/.

Badanie słuchu u dzieci

Wcześnie wykryty ubytek słuchu to szansa na skuteczne zahamowanie rozwoju niedosłuchu poprzez zastosowanie właściwie dobranego aparatu bądź implantu słuchowego – o sposobie rehabilitacji decyduje lekarz specjalista. Dzięki przesiewowym badaniom słuchu, którym poddawane są wszystkie noworodki w swoich pierwszych dobach życia, wykrywane są u dzieci wrodzone wady. Odpowiednio postawiona diagnoza umożliwi właściwą korekcję słuchu, co pozytywnie przełoży się na rozwój dziecka. Problemy ze słyszeniem opóźniają rozwój w znacznym stopniu, zwłaszcza w przypadku mowy. W trakcie przesiewowych badań słuchu noworodek może być poddanym takim testom, jak rejestracja otoemisji akustycznych (OAE) lub potencjałów słuchowych wywołanych z pnia mózgu (ABR). Wyniki badań słuchu odnotowywane są w książeczce zdrowia dziecka. Badania słuchu u dzieci należy powtórzyć ok. 10. roku życia lub w przypadku wystąpienia takich problemów, jak opóźniony rozwój mowy, pogorszenie słyszenia, głośniejsze nastawianie telewizora czy ból uszu wskazujący na infekcję.

Zobacz również ᐅ  Najczęstsze urazy po wypadku samochodowym

Badanie słuchu u dorosłych

Od ok. 30. roku życia nasz słuch powoli zaczyna się starzeć, jest to dobry powód, żeby co kilka lat przeprowadzać kontrolne badania słuchu. Dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy wykryć niedosłuch we wczesnym etapie i skutecznie zapobiec jego dalszemu rozwojowi. Niestety, pierwsze objawy rozwijającego się ubytku słuchu są trudne do zaobserwowania u siebie. Symptomy takie jak głośniejsze nastawianie radia czy telewizji lub częste prośby o powtórzenie wypowiedzi łatwiej nam zauważyć u drugiej osoby. Podstawowe badania słuchu, jak otoskopia, audiometria tonalna, audiometria słowna, tympanometria oraz audiometria impedancyjna pozwalają na określenie sprawności naszego słuchu. Badania te są bezbolesne oraz bezinwazyjne, co więcej – można je wykonać bezpłatnie w certyfikowanych przez Świat Słuchu poradniach audiologicznych. W razie potrzeby w poradniach tych przeprowadzane są również specjalistyczne badania słuchu, jak rejestracja potencjałów słuchowych (ABR, BERA), otoemisji akustycznych, parametrów szumu czy próby nadprogowe. O konieczności przeprowadzenia badań specjalistycznych decyduje doświadczony protetyk słuchu lub lekarz laryngolog.

Na badanie słuchu nigdy nie jest za późno – można je przeprowadzić w każdym wieku, niezależnie od płci i sytuacji materialnej. W przypadku stwierdzenia niedosłuchu każda osoba ubezpieczona może ubiegać się o dofinansowanie na aparat słuchowy z NFZ.

Inne w dziale

urazy spowodowane wypadkami samochodowymi 2 min read

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.