Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Alkohol w ciąży – stanowczo nie

2 min read

Na temat spożywania alkoholu przez kobiety ciężarne jest wiele  kłótni. Jedni twierdzą, że niewielka ilość nie szkodzi, drudzy – że stanowczo nie powinno się go spożywać. Bardzo często odmienne zdanie mają przede wszystkim osoby ze starszych pokoleń, kiedy to podejście do tematu było całkowicie inne.

Łyczek też szkodzi

Jeszcze kilkanaście lat temu nawet lekarze stwierdzali, że niewielka ilość czerwonego wina czy piwa w ciąży nie jest szkodliwa. To pierwsze miało wspomagać trawienie, zaś piwo korzystnie wpływać na nerki, dość obciążone w tym okresie. Jednakże powodem takich właśnie twierdzeń była przede wszystkim dość duża niewiedza, jak chodzi o skutki wywołane nawet przez tak niewielką ilość alkoholu dla płodu. Jednakże alkohol w ciąży, nawet w bardzo małej ilości, może wywołać niepożądane skutki, a przede wszystkim przyczynić się do uszkodzenia płodu. Nawet mikrouszkodzenia, które u dorosłych ludzi nie mają w zasadzie żadnego znaczenia, dla płodu mogą oznaczać bardzo poważne problemy, jak na przykład niedorozwój całych narządów ciała. Dlatego też kobiety w ciąży bezwzględnie powinny się wystrzegać jakiegokolwiek alkoholu w tym stanie, jak również potem w okresie karmienia piersią.

kobieta w ciąży

Co może wywołać alkohol w ciąży

Na pewno warto aby przyszłe mamy wiedziały, co może się stać, jeżeli zdecydują się na spożywanie alkoholu w ciąży. Trzeba także pamiętać o tym, iż każda kobieta przechodzi ciążę inaczej i to, co u jednej nie wywoła żadnego efektu u drugiej może być powodem poważnych problemów ze zdrowiem dziecka, jak również i matki.  Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wino to także alkohol i zawiera te same szkodliwe substancje, które mogą być powodem poważnego uszkodzenia płodu.  Ponadto ważne jest aby pamiętać, że piwo reklamowane jako bezalkoholowe w rzeczywistości zawiera alkohol, tylko w o wiele mniejszej dawce, w granicach 0,4 do 0,5 procenta. Obecnie prowadzone są bardzo intensywne badania z wielu dziedzin, w tym także właśnie wpływu alkoholu na płód oraz organizm ciężarnej kobiety. To powoduje, iż lekarze zaczynają bić na alarm, jako że wciąż bardzo wiele kobiet sięga w ciąży po alkohol. Poza alkoholem, panie w ciąży powinny używać także kawy czy innych używek, jak na przykład papierosy, ich stosowanie bowiem także może mieć bardzo niekorzystny wpływ na płód.

Zobacz również ᐅ  Chlamydia: przyczyny, objawy zakażenia i grupy ryzyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.