Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Zapalenie krtani i występujące objawy

2 min read

Zapalenie krtani - objawy stanu zapalnego
Zapalenie krtani – objawy stanu zapalnego
Najczęstszą przyczyną zachorowań na choroby układu oddechowego są różnego rodzaju podrażnienia wynikające np. z palenia papierosów, wdychania dymu tytoniowego lub też przebywania w środowisku emitującym substancje szkodliwe, a także infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Dotyczy to również zapalenia skrzynki głosowej, zwanego inaczej zapaleniem krtani, które najczęściej diagnozowane jest u dzieci oraz młodzieży. Z powodu zmian chorobowych pojawia się obrzęk spowodowany stanem zapalnym w strunach głosowych, co skutkuje często spotykanym objawem chrypki. Chrypka spowodowana jest podrażnieniem strun głosowych, co prowadzi do zniekształcenia ich prawidłowego ruchu.

Objawy zapalenia krtani

Zapalenie krtani może być ostre i w takim przypadku ma ono krótkotrwały przebieg, natomiast w przypadku przewlekłego zapalenia skrzynki głosowej zmiany chorobowe mają charakter długotrwały. Tymczasowa infekcja wirusowa bądź też naciągnięcie strun głosowych są najczęstszymi przyczynami powstania stanów zapalnych. Niepokojąca może się natomiast okazać przedłużająca się chrypka, co może świadczyć o przewlekłych zapaleniu krtani. Najczęściej jej objaw utrzymuje się maksymalnie przez dwa tygodnie.

Wśród częstych charakterystycznych objawów zapalenia krtani wyróżnić można także łaskotanie w gardle, ból oraz zapalenie gardła, zmniejszona siła głosu lub jego utrata, suchy kaszel oraz odczuwalna suchość w samym gardle. W większości przypadków spożywanie dużej ilości płynów (najlepiej woda, unikać picia gorących i skrajnie zimnych napojów) oraz oszczędzanie głosu wystarczają do zwalczenia choroby.

Rozpoznanie objawów przy przewlekłym zapaleniu krtani

Porady u specjalisty powinniśmy szukać przede wszystkim w momencie, kiedy objawy zapalenia krtani utrzymują się przez okres przynajmniej dwóch tygodni. W takich przypadkach zbytnie obciążanie głosu może doprowadzić do uszkodzenia strun głosowych. Oprócz wymienionych już wcześniej objawów sygnałem alarmowym powinien być dla nas stan wysokiej gorączki (powyżej 39 stopni Celsjusza), problemy ze swobodnym oddychaniem i z połykaniem, nadmierne wydzielanie śliny, charakterystyczna piskliwość i głośność oddechu. W sytuacji wystąpienia takich symptomów mogło dojść do zapalenia dróg oddechowych oraz samego gardła bezpośrednio pod krtanią.

Zobacz również ᐅ  Przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego objawy, przyczyny oraz leczenie

Przewlekły stan zapalenia krtani wymaga interwencji lekarza specjalisty; to stadium choroby jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, gdyż wywołuje problemy ze swobodnym oddychaniem. Szczególnie niebezpiecznym schorzeniem dającym podobne objawy jest zapalenie tkanki pokrywającej tchawicę, co upośledza jej prawidłowe funkcjonowanie i może stanowić realne zagrożenie dla życia osoby chorej – zarówno dziecka, jak i dorosłego.

ZA zapalenie nagłośni będącej częścią krtani odpowiedzialne są z reguły infekcje bakteryjne, natomiast w przypadku podgłośniowego zapalenia krtani z reguły mamy do czynienia z infekcjami wirusowymi.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.