Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Schorzenia szyjki macicy – w jaki sposób można im zapobiegać?

3 min read

W obecnych czasach medycyna rozwinęła się tak bardzo, że jesteśmy w stanie zapobiec nawet najbardziej niebezpiecznym chorobom. Jak więc uchronić się przed schorzeniami szyjki macicy?

Regularna cytologia jest ważna

Okazuje się, że aż około 75% kobiet aktywnych seksualnie na pewnym etapie życia ulega zakażeniu wirusem HPV – w większości przypadków wirus ten ustępuje samoistnie, u 20% zarażonych jego obecność przyjmuje formę przewlekłą. Jak uchronić się przed tym wirusem, który powoduje raka szyjki macicy, brodawki narządów płciowych oraz zmiany przedrakowe żeńskich narządów płciowych? Regularne badania cytologiczne to bez wątpienia pierwszy krok do tego, aby ustrzec się przed rakiem szyjki macicy. Gabinet ginekologiczny doktor Anny Kluz-Kowal, znajdujący się w Białymstoku, oferuje badania ginekologiczne, w tym między innymi USG piersi, USG ginekologiczne, cytologię, mammografię, a także badania położnicze i profilaktyczne. Niezwykle ważne dla naszego zdrowia jest, aby nie bać się cyklicznych badań u ginekologa, ponieważ takie specjalistyczne badania mogą nam uratować życie.

Szczepionki przeciw wirusowi HPV

Można zrobić jednak więcej niż tylko poddawać się regularnym badaniom. Taką formą są szczepienia ochronne przeciw wirusowi HPV, stosowane jednak (co jest bardzo ważne) do zapobiegania chorobom wywoływanym przez ten wirus, a nie do ich leczenia. W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciw wirusom HPV, a w obu przypadkach wymaga się podania domięśniowo trzech dawek. Kiedy będziemy stosować dwa elementy profilaktyki, to znaczy zapobieganie zakażeniom HPV poprzez szczepienia oraz bezpieczne życie intymne, a także wczesne wykrywanie bezobjawowych stanów przedrakowych poprzez cytologię, możemy uniknąć naprawdę poważnego zagrożenia w postaci raka szyjki macicy, który jest drugim co do częstotliwości występowania (zaraz po raku piersi) nowotworem złośliwym, występującym u kobiet.

Zobacz również ᐅ  Zapalenie pęcherza moczowego

schorzenia szyjki macicy

Wciąż mamy jednak możliwość, aby zrobić więcej niż tylko regularne badania czy szczepienia przeciw wirusowi HPV. Musimy pamiętać, że to również od nas i od tego, jak będziemy żyć, zależy, czy będziemy narażone na schorzenia szyjki macicy, czy nie. Przede wszystkim, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia się nie tylko wirusem HPV, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową, pamiętajmy o tym, aby używać prezerwatyw lub innych, mechanicznych metod zapobiegania ciąży – częsty kon­takt z nasieniem zwiększa bowiem ryzyko wystąpienia dysplazji i innych zmian patologicznych szyjki macicy. Pamiętajmy też, aby zdrowo się odżywiać: spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców, które są bogate w witaminy C, beta-karoten oraz kwas foliowy i inne substancje odżywcze, pozwoli nam uniknąć zapalenia szyjki macicy oraz przyczyni się do zwalczania niektórych rodzajów zakażeń.

Pamiętajmy, że częste wizyty u specjalistów, jak na przykład u doktor Anny Kluz-Kowal, pomogą nam wykryć choroby szyjki macicy (ale nie tylko, ponieważ podczas takiej wizyty lekarz może również wykryć guzki w piersi), dzięki czemu możliwe będzie jak najszybsze zastosowanie odpowiedniej kuracji oraz (na przykład we wczesnym stadium raka szyjki macicy) całkowite wyleczenie schorzenia.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.