Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Rak skóry – najpopularniejsze rodzaje, leczenie, rokowania

2 min read


nowotwory skóryPowstawanie raka to proces długotrwały i wielostopniowy. Trudno przewidzieć, w jakim czasie od powstania zmiany chorobowej na naszej skórze, przekształci się ona w pełnoprawny nowotwór, zwłaszcza że może ustąpić samoistnie. Z powodu tej niepewności, żadnej zmiany nie można lekceważyć – nowotwory skóry to aż 10% wszystkich zachorowań na raka złośliwego w Polsce. I niestety zbierają swoje żniwo. Szczególnie, że nierzadko oznaczają one najgorszy rodzaj nowotworu skóry – czerniaka.

Rodzaje najpopularniejszych nowotworów skóry:

Rak podstawnokomórkowy

Najczęściej występujący, ale na szczęście najmniej niebezpieczny ze wszystkich odmian. Typowy wygląd zmiany to błyszczący guzek, koloru skóry, który rośnie wolno. Często towarzyszy mu niegojący się strupek lub owrzodzenie.

Rogowacenie słoneczne

Rodzaj nowotworu najczęściej występujący u osób starszych lub w średnim wieku, w okolicach najbardziej narażonych na światło słoneczne – na twarzy, szyi, w okolicach uszu, na grzbietach rąk. Rogowaceniem słonecznym nazywamy stan przedrakowy, który w 10-15% przechodzi w raka kolczystokomórkowego. Jako stan przedrakowy zawsze przechodzi w raka inwazyjnego, dlatego należy podjąć leczenie prewencyjne. Objawy to pojedyncze lub mnogie guzy o szorstkiej powierzchni.

Rak kolczystokomórkowy

Drugi najpopularniejszy nowotwór skóry. Podobnie jak rogowacenie słoneczne, występuje w miejscach narażonych na częstą ekspozycję na słońce. Objawem są guzki, naciekające bardziej niż podczas rogowacenia słonecznego. Mogą się szybko powiększać. Podstawą leczenia jest chirurgiczne usunięcie nowotworu.

Zobacz również ᐅ  Grzybica stóp u dziecka - jak leczyć?

Czerniak

Najrzadziej występujący, a jednocześnie najniebezpieczniejszy nowotwór skóry. Przyjmuje postać ciemnych, płaskowyniosłych plam o nieregularnych brzegach lub plam wielokolorowych (cielistych lub ciemnych guzków), które szybko rosną. Czerniak wyjątkowo szybko się rozwija i daje przerzuty, dlatego wymaga natychmiastowego leczenia.

Leczenie i rokowania

W zależności od rodzaju nowotworu oraz stopnia zaawansowania choroby, stosuje się różne rodzaje leczenia. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest chirurgiczne usunięcie rany, następnie, w zależności od potrzeb, stosuje się radioterapię, chemioterapię czy immunoterapię. Jeśli stan chorego tego wymaga, podawane są mu na stałe opioidowe leki przeciwbólowe, również na ból przebijający. Rokowania również są zależne od wielu czynników – wszystkie pytania należy zadać lekarzowi prowadzącemu chorobę.

Więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.