Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Podstawowe badania kardiologiczne

3 min read

W ciągu 1 minuty serce człowieka przepompowuje około 5-6 litrów krwi, co dziennie daje ponad 7 tysięcy litrów. To jeden z najważniejszych narządów organizmu człowieka, który, niestety, nie zawsze jest dobrze traktowany – nieodpowiednia dieta, brak ruchu, nałogi czy otyłość powodują, że serce pracuje gorzej, co może prowadzić do poważnych schorzeń.

Pierwsze symptomy chorób serca są nierzadko bagatelizowane – bóle w klatce piersiowej, kołatanie serca, omdlenia, duszności. Nawet wtedy, gdy występują one rzadko, warto skorzystać z badań, dzięki którym będzie można określić stan układu sercowo-naczyniowego. Do dyspozycji jest szeroka gama badań, które dają bardzo dokładne wyniki bez jednoczesnej bezpośredniej ingerencji w ciało człowieka.

Holter rytmu serca

stetoskopJest to badanie, które prowadzone jest całodobowo z użyciem specjalnego urządzenia noszonego ze sobą przez pacjenta. Ma ono na celu monitorowanie rytmu i częstości pracy serca i prowadzone jest po to, aby ocenić jego pracę zarówno w ciągu wykonywania codziennych czynności, jak i podczas spoczynku w nocy. Najczęściej badanie prowadzone jest jako 1-dniowe, ale holter można nosić także przez 3 czy 7 dni.

Holter ciśnieniowy

Badanie prowadzone jest podobnie jak w przypadku holterów rytmu serca – wykonuje ono stałe pomiary parametrów ciśnienia tętniczego. Jest również polecane w przypadku oceny skuteczności leczenia – zarówno tego inwazyjnego, jak i farmakologicznego.

Zobacz również ᐅ  Znaczenie diety w zmniejszeniu ryzyka wystąpiena udaru mózgu

Elektrokardiografia (EKG)

Zabieg diagnostyczny polegający na rejestracji elektrycznej czynności mięśnia sercowego z powierzchni klatki piersiowej z użyciem elektrod. Nie jest jednak niezawodnym kryterium rozpoznawania chorób.

Próba wysiłkowa na ruchomej bieżni

Badanie polecane w przypadku oceny wydolności fizycznej organizmu człowieka. Bieg na bieżni zmusza do wytężonej pracy serca, które jest monitorowane przez urządzenia do zapisu EKG oraz kontroli ciśnienia tętniczego. Dzięki niemu można określić wydolność układu krążenia, także w przypadku podejrzenia choroby wieńcowej.

Echokardiografia

Nazywana jest także „echem serca”, pozwala na wykonanie bezbolesnych badan obrazowych z użyciem fal ultradźwiękowych odbijających się od struktur serca i naczyń krwionośnych. Dzięki badaniu można zobaczyć strukturę serca, ocenić jego pracę i wykonać pomiary.

USG naczyń obwodowych z Dopplerem

Badanie USG Doppler jest jednym z najczęściej stosowanych w przypadku chorób układu krążenia. Można określić dzięki niemu przepływ krwi w tętnicach i żyłach – nawet tych drobnych. Badanie wykonuje się jak zwykłe USG. Pozwala na określenie ryzyka udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej.

Badania tętnic w tomografii komputerowej

Badanie to jest też prowadzone jako Calcium Scoring z możliwością oceny blaszek miażdżycowych. Pozwala na obrazowanie tętnic wieńcowych i może zastąpić koronarografię, ponieważ nie wymaga nakłuwania tętnic.

Rezonans magnetyczny

Obrazowanie mięśnia sercowego z użyciem rezonansu magnetycznego daje wysokiej jakości obraz, dlatego jest ono bardzo cenne w przypadku chęci uzyskania dokładnych wyników, na przykład w konsekwencji, gdy echokardiografia nie daje odpowiedniego wyniku pozwalającego na dokonanie oceny zmian.

Zobacz również ᐅ  Choroba wieńcowa i jej objawy oraz profilaktyka

Na profesjonalne badania serca zaprasza Centrum Medyczne iMed24 z Krakowa. Z pełną ofertą badań kardiologicznych można zapoznać się tutaj.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.