Choroby organizmu ludzkiego

Portal informacyjny z publikacjami na temat chorób.

Leczenie miażdżycy w różnym stadium chorobowym

2 min read

Leczenie miażdżycy - aktywność fizyczna i profilaktyka
Leczenie miażdżycy – aktywność fizyczna i profilaktyka
Brak jednoznacznych objawów w początkowym stadium choroby powoduje, że zdecydowana większość przypadków miażdżycy dotyczy pacjentów w stanie zaawansowanego zwężenia światła naczyń krwionośnych. Celem leczenia tego schorzenia jest zapobieganie i zahamowanie procesu zwężania się ścian tętnic. Kuracja przy prawidłowej diagnozie i stwierdzeniu miażdżycy polega na przyjmowaniu przepisanych przez specjalistę leków obniżających krzepliwość krwi oraz ciśnienia tętniczego. Konieczna jest także zmiana nawyków żywieniowych i wyeliminowanie szkodliwego cholesterolu z codziennej diety. Należy pamiętać, że terapia lecznicza jest uzależniona od stopnia zaawansowania choroby i stanu pacjenta.

Leczenie miażdżycy w mniej zaawansowanym stadium

Przy lekkich zmianach miażdżycowych kluczową kwestię stanowi codzienna profilaktyka, której nadrzędnym celem jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi do poziomu poniżej granicy wyznaczającej górną normę, czyli 4,0 mmol/l. Możliwe jest to przy wyeliminowaniu z diety cukrów prostych oraz potraw bogatych w tłuszcz. Wpływ na ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia, w tym także miażdżycy, ma także palenie papierosów.

Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz organizm, jednak ze względu na mogące się pojawić dolegliwości w postaci duszności czy promieniującego bólu w klatce piersiowej należy go odpowiednio dawkować. Zalecane na początek są spacery i delikatne ćwiczenia ruchowe, obciążenia i wysiłek możemy natomiast cyklicznie zwiększać. Wszelkie czynności związane z leczeniem miażdżycy powinny być konsultowane z naszym lekarzem prowadzącym. Przy miażdżycy pomocne okazuje się też zażywanie suplementów diety w postaci ziół na nadciśnienie oraz kwasów Omega-3.

Zobacz również ᐅ  Miażdżyca mózgu najczęstszą przyczyną udaru mózgu

Leczenie chirurgiczne w poważnym stadium chorobowym

Postać ciężka miażdżycy wiąże się z koniecznością interwencji chirurgicznej, gdzie dochodzi do usunięcia ze ścian naczynia krwionośnego fragmentu blaszki miażdżycowej. Alternatywnie stosuje się natomiast od niedawna angioplastykę, czyli rozszczepienie ścian naczyń krwionośnych celem lepszego przepływu krwi oraz spłaszczenia występującej w danym fragmencie blaszki miażdżycowej. Dzięki temu uzyskuje się efekt swobodnego przepływu krwi przez dotychczas zwężone naczynia krwionośne.

Przy zaawansowanej miażdżycy stosuje się dość często fragmenty naczyń zwane bajpasami, przez co krew omija podczas przepływu zmienione chorobowo miejsce. Powyższe zabiegi chirurgiczne znacząco przyczyniają się do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału, udaru mózgu czy też dusznicy, a wykonuje się je w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi zmianami miażdżycowymi w zaawansowanym stadium.

Inne w dziale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.